Jihlava, Česká republika
ekori-bloguje@email.cz

Příčiny koronaviru a jeho dopady jsou karma lidstva

strašidelný hřbitov v Bohnicích použitý v článku na téma příčiny a důsledky koronaviru

Příčiny koronaviru nejsou tak zřejmé, jak se zdá. S mým mužem jsme si chtěli pustit nějaký dokument, aby naše pozorování videí na YouTube bylo i obohacující. Zaujal nás jeden o pandemiích, což je aktuální téma současnosti kvůli koronaviru, COVIDU-19. Byly v něm přiblíženy dosavadní hrozby jako španělská chřipka, ebola, MERS, SARS či Zika. Popisovali zde zdroje nákazy, počty nakažených a mrtvých, způsob přenášení, zákeřnosti a další detaily. Názory některých odborníků a vědců mě zaujaly.

 

Názory odborníků na pandemie

V dokumentu zaznělo, že různé viry způsobující pandemie mutují a mohou se objevit znovu. Tento fakt svým způsobem patří mezi příčiny koronaviru. Zároveň si neuvědomujeme, kolik bakterií a virů žije na našem těle a v něm a náš imunitní systém je na ně zvyklý. Časem se s nimi naučil žít. Věnujeme pozornost až těm, které nám ohrožují život. Zmínila to americká investigativní novinářka a autorka kriticky uznávaných a oceněných knih o vědě, lidských právech a mezinárodní politice Sonia Shah.

Stejně tak mě donutilo k zamyšlení jedno z vyjádření Dr. Howarda Markela zabývajícího se přenosnými nemocemi a historií medicíny. Zmiňoval problematiku vakcín proti pandemiím. Ze slov osob v dokumentu jsem nabyla dojmu, že člověk má s viry bojovat.

 

Můj názor na pandemie

Já osobně si myslím, že příčiny vzniku koronaviru obsahují i způsob, jakým se lidstvo eliminuje v závislosti na tom, jak my, lidé, Zemi ničíme. Jsme živočichové stejně jako jiná zvířata, akorát máme neskutečně vyvinutou schopnost přemýšlet.

Jenže inteligenci sobecky využíváme sami pro sebe na úkor planety a ostatních organismů zde. Vyrábíme různé druhy statků v obrovském množství, spotřebujeme mnoho energie a zdrojů Země a během krátkého časového úseku přetváříme a dramaticky ovlivňujeme zdejší životní prostředí.

Fauna a flora je na této planetě dle vědců nepředstavitelně dlouho a my, lidé, zvládáme ničit hlavní podstatu života, která se přirozeně a sama utvářela po celou tu dobu existence Země. Proto si myslím, že doktor Markel má asi pravdu – bojujeme s Matkou Zemí. Jenže v právu je ona.

 

Vakcíny nemají význam

Vypadá to, že máme vytvořit vakcíny, abychom odolali hromadným úmrtím v důsledku pandemií. Nejen kvůli COVIDU-19.

Ale co když se jedná pouze o dočasné řešení? Co když se nám pouze promítá čím dál znatelněji to, jací jsme? Vrací se nám naše sobecké, hamižné a neopatrné chování. Karma. Příroda si najde způsob, jak to zastavit.

Milý čtenáři, znáš postavu Thanos z filmu Avangers? Jeho myšlenka byla náhodně vyhubit polovinu obyvatel z každé planety, protože na té, ze které pocházel, bylo přelidněno. To způsobilo, že obyvatelé umírali hlady a trápili se. Ve filmu byl záporákem, ale myšlence rozumím.

Děláme vše pro to, aby se nám dařilo přežít ve zdraví a co nejdéle. Využíváme našich schopností, aby se vlastní rase dařilo. Ale je nás mnoho. Co budeme dělat, až dojdou základní zdroje obživy?

Zároveň mi přijde směšné, že někoho právě teď zajímají umírající lidé. Cílem je zachránit co nejvíce životů před pandemií tvorbou vakcín a nalezením vhodných prostředků pro zlepšení stavu nakažených. Ale jiní nechají umírat tisíce svého druhu kvůli válkám, terorismu, v boji o moc, respekt, území, peníze apod.

V některém z dokumentů na Prima ZOOM jsem se dozvěděla, že příroda se o sebe dokáže postarat sama. Živočichové i rostlinstvo se přizpůsobují podmínkám a přijímají, co se právě děje. Lidé ne. Příroda se snaží udržet rovnováhu. Člověk ji narušuje, bojuje s ní.

Nemůže se smířit s tím, že by měli umírat naši blízcí či někdo z našeho společenství. Ale proč nám stejně tak svědomí nepomáhá pochopit, jak ubližujeme všemu okolo nás? Jsme děsiví predátoři.

Myslím si, že pandemie, které nás postihují a i nadále budou, jsou důsledkem našeho chování, náš trest. Všechno se vším souvisí a nic se neděje bez důvodu.

 

Tušili jsme, že to přijde

Je smutné, že mnoho myšlenek o tom, jak chránit životní prostředí (které je mimochodem naším domovem), zmiňovalo již mnoho lidí v minulosti. Někteří jedinci a organizace upozorňovali, kam směřujeme. Našli se i tací, kteří je označovali jako „sluníčkáři“, „hipízáci“ apod. 

Dělali si z nich srandu, přitom byli ve vizích dál. Viděli a vnímali výrazně dříve to, čeho v budoucnu docílíme svým neohleduplným chováním. A bum, najednou se jim nikdo nesměje.

Najednou desítky YouTuberů dělá rádoby chytrá a revoluční videa k zamyšlení, učí nás, jak můžeme maximálně a chytře využít potenciál veškerých věcí. Různí lidé najednou sdílí názory na tato „zelená“ témata a cítí se jak osvícení. Mění se vyhlášky, pravidla, postupy. Je to tak trendy.

Kdo si vybavuje jedince a organizace, jejichž slova byla zpochybňována či odlehčována pár let zpět, a teď se staly realitou? Nebyli součástí davu a přemýšleli sami za sebe, ne v hejnu. Pozorovali, co se kolem nich děje a jakým tempem. A měli pravdu.

 

Žijme více v souladu s přírodou

Myslím si, že příčiny koronaviru chtějí poukázat na to, že jsme se odchýlili od přirozenosti. Lidem schopnost přemýšlet v mnohém škodí. Nechceme jen přežít jako jiní živočichové. Vymýšlíme všechny možné způsoby, jak se mít co nejlíp, nejpohodlněji, užívat si zbytečného luxusu a výtvorů lidstva, sobecky si užít co nejvíce vlastní život, ale zvolené prostředky to podle mě ještě zhorší.

Dle mého názoru můžeme vytasit bílou vlajku před možnými pohromami pouze návratem k tomu, co je tak přirozené. Užívejme si takových maličkostí jako je krása vody, hor, oblohy, rostlin, živočichů… Nesnažme se o vynálezy a zavedený společenský systém. A naopak se více vracejme k podstatě života, učme se fungovat s tím, co nám dává příroda. A přijměme, že my nerozhodujeme o tom, kolik lidí bude žít.

Jak dlouho vyspělý člověk žije na této planetě a co a po jakou dobu zde žilo před ním? Země není naše. Ale chováme se, že nám patří. Je to jako mít partnera, chovat se k němu majetnicky, zakazovat mu vše, co si přeje a co potřebuje, mít ho uvázaného na řetězu a obhajovat se tím, že přeci můžu. Že mám moc to dělat.

 

Změna začíná u tebe

I já mám ráda lidské vymoženosti – internet, elektřinu, teplou vodu, mobil.. ale uvědomuji si, že hlavní příčinou je, že jsem na tento komfort zvyklá. To je vše. Z hlediska života jsou lidské vymoženosti zbytečné. A nebude mi dělat problém si od toho všeho odvyknout. Příčiny koronaviru nás třeba jednou donutí.

To by ale ti nahoře museli udělat změny. Sami od sebe se nevzdají peněz, které mají z vlastních továren a předmětů podnikání zajišťujících jim pohodlí. Ale u nás ostatních, kterých je více, začínají změny. Však si vybav revoluce, protesty, vzpoury atd. na našem území, ale i ve světě.

Existuje mnoho filmů a hororů s tématikou apokalypsy. K čemu nám budou peníze, vymoženosti, vliv a ta hromada statků vynalezených člověkem, když nebudeme mít dostatek jídla, pitné vody, neucítíme bezpečí, lásku apod.? K čemu nám bude tento systém?

Pokud jednou dojde na takovouto situaci, třeba si lidé konečně uvědomí, co je důležité. Že teď prahnou po kravinách a zbytečnostech, které nejsou podstatou toho, proč máme možnost na tomhle světě být. A naopak ničí to, co je nezbytné. Země bude proti nám bojovat, dokud nepřestaneme.

 

 

Ničíme skutečný zázrak, který takové malé nic, člověk, nemůže nikdy ani napodobit. Planetu s nádherným ekosystémem skrývajícím mnoho pokladů v podobě rostlin, živočichů a fascinujících přírodních úkazů. A to celé řídí jedna nesmírná energie, které vědomě ubližujeme.

Myslím si, že pandemie jsou začátek odplaty, kterou si zasloužíme. Nikdy není pozdě začít se změnami.

 

 

 

Líbilo se ti to?

Vyber si počet hvězd.

průměrné hodnocení: 4 / 5. počet reakcí: 1

Buď první, který vyjádří svůj názor! 🙂

Pokud tě zaujal obsah blogu

sleduj mě i na Instagramu nebo se přihlas k odběru novinek!

Pokud tě to nezaujalo nebo ti něco chybí

pomoz mi to vylepšit!

Řekni, co bys změnil, milý čtenáři?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.